Jeste li ikada dobili kaznu za vožnju pod utjecajem alkohola? To može biti stresno iskustvo, ali postoji mogućnost žalbe. Žalba na kaznu za alkohol u Hrvatskoj mora se podnijeti u roku od 8 dana od primitka prekršajnog naloga. Važno je znati kako pravilno sastaviti žalbu i koje dokumente priložiti.
Postupak žalbe može biti složen, ali ne treba se obeshrabriti. Mnogi vozači uspješno smanje ili čak ponište kazne kroz žalbeni postupak. Stručna pomoć odvjetnika može biti korisna, ali nije nužna za podnošenje žalbe.
Ključne točke
- Rok za žalbu je 8 dana od primitka prekršajnog naloga
- Pravilno napisana žalba s dokazima može smanjiti ili poništiti kaznu
- Moguće je žaliti se i ako ste platili dio kazne na licu mjesta
Zakonski rokovi za podnošenje žalbe

Kad dobijete kaznu za alkohol, važno je znati koliko vremena imate za žalbu i što se događa ako propustite rok. Evo ključnih informacija o rokovima i posljedicama.
Koliko dana imate za žalbu
Rok za podnošenje žalbe na kaznu za alkohol obično je 15 dana od dana kad ste primili rješenje. Ovaj rok je propisan Zakonom o općem upravnom postupku. To znači da imate dva tjedna da sastavite i predate žalbu.
Ponekad posebni zakoni mogu odrediti duži rok. Na primjer, neki prekršajni postupci mogu imati rok od 8 dana. Uvijek pažljivo pročitajte rješenje koje ste dobili! Tamo piše točan rok za vašu situaciju.
Žalbu možete predati osobno ili poslati poštom. Ako šaljete poštom, pazite da je pošaljete na vrijeme. Datum slanja se računa kao datum predaje žalbe.
Posljedice propuštanja roka
Propuštanje roka za žalbu ima ozbiljne posljedice. Ako ne predate žalbu u roku, gubite pravo žalbe. To znači da kazna postaje pravomoćna i morate je platiti.
Nakon isteka roka, više ne možete osporavati kaznu redovnim putem. Ostaju vam samo izvanredni pravni lijekovi, ali oni su rijetko uspješni.
Propuštanje roka može dovesti i do drugih problema:
- Kazna se može povećati zbog kašnjenja s plaćanjem
- Mogu vam zabraniti vozačku dozvolu dok ne platite kaznu
- U nekim slučajevima može doći i do ovrhe na vašu imovinu
Zato je vrlo važno da pratite rokove i predate žalbu na vrijeme ako smatrate da je kazna nepravedna. Bolje je djelovati brzo nego kasnije žaliti.
Kako pravilno napisati žalbu

Pisanje žalbe na kaznu za vožnju pod utjecajem alkohola može biti izazovno. Ali ne brinite, uz nekoliko ključnih koraka, možete sastaviti učinkovitu žalbu.
Prvo, pažljivo pročitajte prekršajni nalog. Uočite sve važne detalje poput datuma, vremena i mjesta prekršaja. Ovi podaci bit će temelj vaše žalbe.
Rok za podnošenje žalbe obično je 8 dana od primitka naloga. Ne propustite ovaj rok! Žalbu treba poslati na adresu navedenu na nalogu.
U žalbi jasno navedite svoje osobne podatke i broj prekršajnog naloga. Zatim ukratko opišite situaciju svojim riječima. Budite iskreni i objektivni.
Navedite razloge zašto smatrate da kazna nije opravdana ili da bi trebala biti manja. Možete spomenuti:
- Eventualne proceduralne pogreške policije
- Olakotne okolnosti (npr. hitna situacija)
- Vašu prethodnu nekažnjavanost
- Priznanje krivnje i iskreno kajanje
Zatražite smanjenje kazne ili ukidanje zaštitne mjere. Možete predložiti alternativne sankcije poput društveno korisnog rada.
Na kraju, pristojno zamolite za razumijevanje i blaži tretman. Potpišite žalbu i priložite eventualne dokaze koji potkrepljuju vaše tvrdnje.
Zapamtite, cilj je biti jasan, sažet i učtiv. Izbjegavajte emotivne ispade ili prijetnje. Dobro napisana žalba može vam uštedjeti novac i probleme.
Primjer žalbe na kaznu za alkohol
Prekršajni sud u [naziv grada]
[Adresa suda]
Podnositelj žalbe:
[Vaše ime i prezime]
[Vaša adresa]
[Vaš OIB]
Predmet: Žalba na prekršajni nalog broj [broj naloga]
Poštovani,
dana [datum izdavanja naloga] zaprimio/la sam prekršajni nalog broj [broj naloga] kojim mi je izrečena novčana kazna u iznosu od [iznos kazne] kuna zbog prekršaja iz članka [broj članka] Zakona o sigurnosti prometa na cestama počinjenog dana [datum prekršaja] u [mjesto prekršaja], a koji se sastoji u upravljanju vozilom pod utjecajem alkohola od [količina alkohola] g/kg.
Protiv navedenog prekršajnog naloga podnosim pravovremenu i dopuštenu
ŽALBU
zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja te zbog povrede materijalnog prava.
Obrazloženje:
[Ovdje opišite okolnosti slučaja i navedite razloge zbog kojih smatrate da je prekršajni nalog neosnovan. Primjerice, možete istaknuti da aparat za mjerenje alkohola nije bio ispravno baždaren, da vam nije omogućena analiza krvi kao pouzadnija metoda, da ste konzumirali bezalkoholno piće neposredno prije mjerenja koje je moglo utjecati na rezultat i slično. Budite koncizni, ali navedite sve bitne činjenice.]
Slijedom svega navedenog, predlažem da se pobijani prekršajni nalog ukine i predmet vrati na ponovni postupak ili da se preinači na način da se podnositelj žalbe oslobodi kazne.
[Mjesto i datum podnošenja žalbe]
[Vlastoručni potpis]
[Vaše ime i prezime]
Prilozi:
Prekršajni nalog broj [broj naloga]
[Dodatni dokazi ako ih imate, npr. potvrda o baždarenju aparata i sl.]
Napomena: Ovo je samo primjer žalbe, a svaki konkretan slučaj zahtijeva individualizirani pristup i stručnu pravnu pomoć. Preporučujem da se prije podnošenja žalbe konzultirate s odvjetnikom.
Dokumentacija potrebna za žalbu
Kad se pripremate podnijeti žalbu na kaznu za vožnju pod utjecajem alkohola, važno je prikupiti odgovarajuću dokumentaciju. Evo što vam treba:
- Kopija prekršajnog naloga – Obavezno priložite original ili ovjerenu kopiju rješenja o kazni.
- Osobna iskaznica – Priložite presliku vaše važeće osobne iskaznice.
- Vozačka dozvola – Potrebna je kopija prednje i stražnje strane vaše vozačke dozvole.
- Zapisnik o alkotestiranju – Zatražite i priložite službeni zapisnik s rezultatima alkotesta.
- Medicinska dokumentacija – Ako imate zdravstvenih problema, priložite relevantne liječničke nalaze.
Uz ove dokumente, korisno je pripremiti i:
• Potvrdu o nekažnjavanju • Dokaz o zaposlenju (ako vam je vozačka nužna za posao) • Fotografije s mjesta događaja (ako postoje)
Sve dokumente složite kronološki i numerirajte ih. Tako ćete olakšati postupak razmatranja vaše žalbe.
Nemojte zaboraviti priložiti i vlastoručno potpisanu izjavu u kojoj objašnjavate okolnosti prekršaja i razloge za žalbu. Budite iskreni i izrazite žaljenje.
Ako niste sigurni što sve treba, nazovite sud i provjerite. Bolje je imati više dokumentacije nego premalo. Pažljivo pripremljena dokumentacija može značajno utjecati na ishod vaše žalbe.
Detaljan vodič kroz postupak žalbe

Kada dobijete kaznu za vožnju pod utjecajem alkohola, imate pravo na žalbu. Prvi korak je pažljivo pročitati prekršajni nalog. Provjerite sve detalje – datum, vrijeme, mjesto i izmjerenu razinu alkohola.
Rok za podnošenje žalbe je obično 8 dana od primitka naloga. Ne propustite ovaj rok! Žalbu pišite jasno i sažeto. Navedite svoje osobne podatke i broj prekršajnog naloga.
U žalbi objasnite zašto se ne slažete s kaznom. Možete osporavati točnost alkotesta ili proceduru testiranja. Ako ste imali valjan razlog za vožnju, spomenite ga. Priložite dokaze ako ih imate – medicinske nalaze ili izjave svjedoka.
Žalbu pošaljite preporučenom poštom na adresu navedenu na nalogu. Čuvajte potvrdu o slanju. Možete je i osobno predati u nadležnom sudu ili policijskoj postaji.
Nakon podnošenja žalbe, čekajte odgovor suda. To može potrajati nekoliko tjedana ili mjeseci. Sud može odbaciti žalbu, smanjiti kaznu ili zakazati raspravu.
Ako dobijete poziv za raspravu, dođite spremni. Iznesite svoje argumente mirno i činjenično. Pokažite kajanje ako je primjereno. Sud može uzeti u obzir olakotne okolnosti poput čistog vozačkog dosjea.
Zapamtite, žalba ne garantira smanjenje kazne. Ali daje vam priliku iznijeti svoju stranu priče. Budite iskreni i profesionalni tijekom cijelog procesa.
Prigovor na oduzimanje vozačke dozvole
Kad vozač dobije kaznu zbog vožnje pod utjecajem alkohola, često mu se oduzima vozačka dozvola. No, postoji mogućnost ulaganja prigovora na tu odluku.
Prigovor se podnosi policijskoj postaji koja je izdala prekršajni nalog. Rok za podnošenje je obično 8 dana od primitka naloga. U prigovoru treba navesti razloge zašto smatrate da vam ne bi trebali oduzeti vozačku.
Neki od mogućih argumenata su:
- Potreba za vožnjom zbog posla ili obiteljskih obveza
- Činjenica da je ovo prvi prekršaj takve vrste
- Niska razina alkohola u krvi (malo iznad dozvoljene granice)
- Iskreno kajanje i obećanje da se to neće ponoviti
Važno je napisati prigovor pristojnim tonom i priznati pogrešku. Nemojte se svađati ili opravdavati, već pokažite da ste svjesni ozbiljnosti situacije.
Prigovor ne garantira da ćete zadržati vozačku, ali vrijedi pokušati. Ako vam je vožnja nužna za posao, to svakako naglasite. Možda vam odobre kraći rok zabrane upravljanja vozilom.
Zapamtite, vožnja pod utjecajem alkohola je opasna i protuzakonita. Čak i ako zadržite vozačku, razmislite o promjeni navika kako se to ne bi ponovilo.
Mogu li se žaliti ako sam platio pola kazne na licu mjesta?
Ako ste platili polovicu kazne na licu mjesta za vožnju pod utjecajem alkohola, nažalost ne možete se žaliti. Plaćanjem dijela kazne na mjestu prekršaja prihvaćate kaznu i odričete se prava na žalbu.
Ovo pravilo vrijedi za sve prometne prekršaje, ne samo za alkohol. Kad platite dio kazne odmah, to se smatra priznanjem krivnje.
Policajac vam je dužan objasniti ovu činjenicu prije nego što platite. Ako niste bili svjesni posljedica plaćanja, to nažalost nije osnova za žalbu.
Zato dobro razmislite prije plaćanja na licu mjesta. Ako smatrate da niste krivi ili da je kazna previsoka, bolje je ne platiti ništa i pričekati službeni prekršajni nalog.
S naloga imate pravo žalbe u roku od 8 dana. Možete zatražiti smanjenje kazne ili osporiti prekršaj. No ako ste već platili dio, ta opcija više ne postoji.
Zapamtite, plaćanje na mjestu nije obavezno. Uvijek možete reći “Ne želim platiti sad” i čekati nalog. To vam ostavlja mogućnost žalbe kasnije.
Je li potrebna pomoć odvjetnika za podnošenje žalbe?

Podnošenje žalbe na kaznu za alkohol može biti složen proces. Mnogi se pitaju trebaju li angažirati odvjetnika. Iako to nije obavezno, stručna pomoć može biti korisna.
Odvjetnici poznaju zakon i mogu uočiti pravne propuste u postupku. Oni znaju kako sastaviti uvjerljivu žalbu koja ističe ključne argumente. Njihovo iskustvo može povećati šanse za uspjeh.
S druge strane, angažiranje odvjetnika košta. Cijene usluga variraju, ali mogu iznositi i nekoliko stotina eura. Za manje kazne to možda nije isplativo.
Neki se odlučuju sami napisati žalbu. To je moguće, ali treba biti oprezan. Važno je proučiti relevantne propise i rokove za žalbu. Treba jasno obrazložiti zašto smatrate da je kazna neosnovana.
Postoje i besplatne pravne klinike koje mogu pružiti savjete. One su dobra opcija za one koji si ne mogu priuštiti odvjetnika.
Odluka ovisi o složenosti slučaja i visini kazne. Za veće kazne ili složenije predmete, odvjetnik može biti vrijedna investicija. Za manje prekršaje, samostalno podnošenje žalbe može biti dovoljno.
Važno je dobro odvagnuti opcije. Razmislite o svojim pravnim znanjima i vremenu koje možete posvetiti slučaju. Ako niste sigurni, kratka konzultacija s odvjetnikom može pomoći u donošenju odluke.
Što se događa ako ne platim kaznu nakon odbijene žalbe?
Ako ne platite kaznu nakon što vam je žalba odbijena, posljedice mogu biti ozbiljne. Prvo ćete dobiti opomenu s rokom za plaćanje. Ignorirate li je, stvari se kompliciraju.
Dug se prosljeđuje Fini na prisilnu naplatu. To znači da će vam blokirati račun i skinuti novac čim se pojavi na njemu. Nije ugodno, a može potrajati.
Kazna se uvećava za troškove ovrhe. Umjesto prvotnih 100 eura, lako možete završiti plaćajući 150 ili više. Novac se uzima s računa, ali i od plaće ili mirovine.
Neplaćanje može rezultirati i dodatnim prekršajnim postupkom. To donosi novu kaznu, pa se dug samo povećava. U ekstremnim slučajevima, sud može odrediti i zatvorsku kaznu.
Važno je znati da se kazna ne briše protekom vremena. Dug ostaje aktivan i kamata raste. Čak i ako zaboravite na njega, on ne nestaje.
Najbolje je platiti kaznu čim prije, čak i ako vam se čini nepravednom. Izbjegavate dodatne troškove i stres. Ako nemate cijeli iznos, pokušajte dogovoriti obročno plaćanje.
Zapamtite, ignoriranje problema ga ne rješava. Suočite se s kaznom, platite je i krenite dalje. Sljedeći put budite oprezniji u prometu!