Ako vaš automobil ne prođe tehnički pregled, to može donijeti niz problema, ali i opcija za rješavanje situacije. Ako vozilo ne prođe tehnički pregled, vozač ima rok od 15 dana da ispravi nedostatke i vrati vozilo na ponovni pregled, bez dodatne naknade. Ova informacija može biti spas za mnoge vlasnike vozila koji su suočeni s neispravnostima.
Mnogi vozači se boje potencijalnih troškova i problema koji dolaze s neprolaskom tehničkog pregleda. No, uz pravovremenu reakciju i popravak neispravnih dijelova, moguće je sve riješiti bez dodatnih financijskih opterećenja. Posebno je važno znati koji su najčešći problemi zbog kojih vozilo može pasti na tehničkom pregledu.
Od oštećenih kočnica do neispravnih svjetala, razumijevanje potencijalnih kvarova može pomoći vozačima da izbjegnu nepotrebne poteškoće. Kroz ovaj članak, istražit ćemo praktične savjete i korake koje treba poduzeti kako bi vaš automobil bio siguran za vožnju i spreman za tehnički pregled.
Najčešći razlozi neispravnosti automobila na tehničkom pregledu

Tehnički pregled automobila često otkriva niz problema koji mogu biti razlog zašto vozilo ne prolazi pregled. Najčešći razlozi uključuju istrošene gume, neispravna svjetla i signalizaciju, curenje ulja i drugih tekućina, loše kočnice, te neispravne brisače i vjetrobransko staklo.
Istrošene gume
Istrošene gume jedan su od najčešćih razloga zašto vozila ne prolaze tehnički pregled. Kada se gazeći sloj gume istroši ispod minimalne dopuštene dubine, to može uzrokovati manje prianjanje na cestu i povećati rizik od proklizavanja. Kod pregleda, tehničari provjeravaju dubinu profila guma koristeći uređaj koji mjeri dubinu utora.
Ako su gume istrošene, vlasnici vozila trebaju ih zamijeniti prije ponovnog pregleda. Dobar savjet je redovito provjeravati pritisak u gumama i držati ih napumpane prema preporuci proizvođača, što može produžiti njihov vijek trajanja.
Neispravna svjetla i signalizacija
Neispravna svjetla i signalizacijski uređaji čine značajan postotak neispravnosti otkrivenih na tehničkom pregledu. Ovo uključuje neispravne prednja, stražnja, kočiona svjetla, pokazivače smjera, te svjetla za maglu. Ova svjetla su ključna za sigurnost na cesti jer osiguravaju da vozač vidi i bude viđen.
Pregledači provjeravaju funkcioniranje svih svjetala i njihov pravilan rad. Čak i mala neispravnost kao što je pregorjela žarulja može biti razlog za pad na tehničkom pregledu. Redovita provjera i zamjena neispravnih žarulja može pomoći u izbjegavanju ovog problema.
Curenje ulja i drugih tekućina
Curenje ulja, rashladne tekućine, kočione tekućine ili goriva može biti opasan i skup problem. Ne samo da može prouzročiti štetu na motoru i drugim dijelovima vozila, već može biti i ozbiljan ekološki problem. Prisustvo mrlja ispod vozila ili vidljivo curenje tijekom pregleda često rezultira neprolazom.
Vlasnici vozila trebali bi redovito provjeravati razine tekućina u svojim vozilima i tražiti znakove curenja. U slučaju curenja, važno je hitno riješiti problem kako bi se izbjegle veće štete i osigurao prolazak tehničkog pregleda.
Loše kočnice
Kočnice su jedan od najvažnijih dijelova svakog vozila kada je u pitanju sigurnost. Loše kočnice, bilo da je u pitanju radna kočnica, parkirna kočnica ili kočioni sustav općenito, mogu dovesti do ozbiljnih nesreća. Na tehničkom pregledu, vrata se kočne sile na svih par kotača i funkcionalnost cijelog sustava.
Ako se otkrije bilo kakav problem, poput istrošenih diskova, pločica, ili curenja kočione tekućine, vozilo neće proći pregled. Redovno održavanje i servisiranje kočionog sustava ključni su za sigurnost i prolazak tehničkog pregleda.
Neispravni brisači i vjetrobransko staklo
Neispravni brisači ili oštećeno vjetrobransko staklo mogu također biti razlog za neprolazak tehničkog pregleda. Brisači koji ne rade ispravno mogu smanjiti vidljivost tijekom vožnje po kiši ili snijegu, dok napuklo ili oštećeno vjetrobransko staklo može utjecati na strukturalnu čvrstoću vozila i sigurnost putnika.
Redovita zamjena brisača i popravak ili zamjena oštećenog vjetrobranskog stakla može spriječiti ove probleme. Vlasnici vozila trebali bi obraćati pažnju na male pukotine ili ogrebotine koje se mogu s vremenom proširiti i postati ozbiljan problem.
Redovito održavanje i manji popravci mogu pomoći vlasnicima vozila u izbjegavanju neprolaza na tehničkom pregledu zbog ovih uobičajenih problema.
Koja su prava vlasnika vozila nakon pada na tehničkom?

Ako vozilo ne prođe tehnički pregled, vlasnik vozila ima nekoliko prava koja mu mogu pomoći da riješi probleme i ponovi pregled.
Jedno od ključnih prava je pravo na besplatan ponovljeni tehnički pregled unutar 15 kalendarskih dana. Ako vlasnik vozila dođe na tehnički pregled točno 15. dana, a taj dan je neradni dan ili praznik, tehnički pregled se može ponoviti besplatno u idućem radnom danu.
Vlasnik vozila može odlučiti popraviti vozilo u nekoj ovlaštenoj radionici i vratiti ga na tehnički pregled nakon popravka. Troškovi popravka ovise o vrsti problema koje treba riješiti.
Vlasnik ima pravo na detaljno objašnjenje što nije u redu s vozilom i zašto nije prošlo tehnički pregled. Stanica za tehnički pregled mora vlasniku pružiti pisano izvješće koje opisuje sve nedostatke.
Ako se vlasnik vozila ne slaže s procjenom ili smatra da je procjena nepravedna, može se žaliti nadležnim tijelima koja nadziru rad stanica za tehnički pregled. U tom slučaju, mogu se organizirati dodatne provjere ili neovisne inspekcije.
Važno je napomenuti da vozilo ne smije biti korišteno u prometu dok ne prođe tehnički pregled. Također, vlasnik vozila mora osigurati dodatna sredstva za pokrivanje troškova popravaka i tehničkog pregleda ukoliko originalna provjera nije prošla uspješno.
Uz ova prava, vlasniku se preporuča temeljito pregledati sve potencijalne probleme na vozilu prije nego se uputi na tehnički pregled kako bi izbjegao eventualne komplikacije i dodatne troškove.
Rok za pristupanje besplatnom ponovljenom tehničkom pregledu

Ako vozilo ne prođe tehnički pregled, vlasnik ima pravo na besplatan ponovljeni tehnički pregled unutar 15 kalendarskih dana. Neovisno o tome pada li neki od tih dana na vikend ili praznik, rok ostaje 15 dana. Važno je da vlasnik vozila vodi računa da ne propusti taj rok.
Primjerice, ako prvi tehnički pregled obavite prvog dana u mjesecu, možete doći na besplatan ponovljeni pregled najkasnije 15. dana istog mjeseca. U slučaju da 15. dan pada na neradni dan ili praznik, rok se produžuje do prvog narednog radnog dana.
Praćenje roka za ponovni pregled je ključan korak kako bi se izbjegli dodatni troškovi. Ako propustite ovaj rok, bit ćete dužni ponovno platiti naknadu za tehnički pregled.
Osim toga, vozilo mora biti ispravno i spremno za cestu kako bi prošlo tehnički pregled bez problema. Provjerite sve ključne dijelove vozila prije dolaska na pregled, kako biste izbjegli dodatne posjete i neugodne troškove.
Vlasnici vozila trebaju obratiti pažnju i na dokumentaciju koju nose sa sobom. Bez ispravne dokumentacije, tehnički pregled neće biti proveden i morat ćete se vratiti kada ispravite propuste.
Dakle, rok za ponovni pregled je 15 dana. Pazite na datum, pripremite vozilo i ponesite sve potrebne papire kako biste prošli bez dodatnih komplikacija.
Posljedice vožnje tehnički neispravnog automobila

Vožnja tehnički neispravnog automobila može dovesti do ozbiljnih posljedica. Prvo, ako je automobil neispravan i prouzročite prometnu nesreću, osiguranje često neće pokriti štetu. Zakoni predviđaju gubitak prava iz osiguranja ako se utvrdi da je nesreća nastala zbog tehničke neispravnosti vozila. To znači da ćete morati snositi sve troškove popravka i potencijalne medicinske račune iz vlastitog džepa.
Osim financijskih posljedica, postoje i zakonske sankcije. Kazna za vožnju neispravnog vozila može iznositi čak do 700 eura. Kazne se odnose na vozače čija vozila nisu prošla tehnički pregled na vrijeme, te one kojima je istekla prometna dozvola. Policija također može oduzeti registarske pločice vozilu koje se ne pojavi na tehničkom pregledu u zadanom roku ili ako neispravnosti nisu otklonjene.
Tehnička neispravnost automobila može uključivati različite probleme, kao što su neispravne kočnice, problemi s kotačima, loše gume, i neispravna svjetla. Svaki od ovih problema može značajno umanjiti sigurnost vožnje. Na primjer, neispravne kočnice mogu produljiti zaustavni put i povećati rizik od sudara, dok neispravna svjetla smanjuju vidljivost noću.
Vožnja takvog automobila ne samo da predstavlja rizik za vozača i putnike, već i za ostale sudionike u prometu. Na cesti, gdje su brzina i pažnja ključni, tehnička ispravnost vozila igra ključnu ulogu u sprječavanju nesreća.
Što ako se kvar ne otkloni u roku od 15 dana?

Ako se kvar na vozilu ne otkloni u roku od 15 dana, vlasnik automobila može se suočiti s različitim problemima. Prvo, daljnja vožnja vozilom može biti opasna. Vozilo koje nije prošlo tehnički pregled može imati ozbiljne tehničke nedostatke koji mogu ugroziti sigurnost na cesti.
Vlasnik vozila može se suočiti s dodatnim troškovima. Ako se kvar ne otkloni na vrijeme, mogla bi biti potrebna nova naknada za ponovno testiranje tehničkog pregleda. Često se radi o značajnim iznosima koji mogu dodatno opteretiti vlasnika vozila.
Ako se kvar ne otkloni unutar 15 dana, vlasnik vozila može izgubiti mogućnost dobivanja besplatnog ponovnog tehničkog pregleda. U tom slučaju, morat će platiti punu cijenu za novi pregled, što dodatno povećava troškove popravka i održavanja vozila.
Neki mainstream mediji izvještavaju da vlasnici vozila imaju pravo na neograničen broj besplatnih tehničkih pregleda unutar 15 dana od prvog tehničkog pregleda. To znači da bi vlasnik vozila trebao što brže riješiti probleme kako bi iskoristio ovu pogodnost.
Ako kvar ostane neotklonjen nakon 15 dana, vlasnik vozila možda će morati razmotriti alternativna rješenja kao što su promjena servisa ili čak zamjena dijelova vozila. Ovo može biti dugotrajan proces koji zahtijeva dodatno vrijeme i financijska sredstva.
Dobro je znati da u nekim slučajevima, vlasnici vozila imaju pravo na povrat određenih troškova ako se kvar ne otkloni unutar propisanog roka. Ove informacije treba provjeriti sa službenim izvorima kao što su automehaničari ili tehnički servisi kako bi se razumjeli svi dostupni pravni postupci i mogućnosti.
U svakom slučaju, važno je pravovremeno djelovati kako bi se kvar otklonio što je prije moguće. Održavanje vozila u ispravnom stanju ne samo da osigurava sigurnost vlasnika i drugih sudionika u prometu, već također pomaže u izbjegavanju dodatnih troškova i neugodnosti.
Mogu li se neke neispravnosti tolerirati na tehničkom pregledu?

Tehnički pregled vozila u Hrvatskoj je obavezna procedura kojoj svako vozilo mora pristupiti kako bi bilo sigurno za cestu.
Neke manje neispravnosti mogu biti tolerirane, ali to ovisi o ozbiljnosti problema.
Manje oštećenja kao što su male ogrebotine na boji ili sitne napukline na retrovizorima obično se toleriraju ako ne ugrožavaju sigurnost vozača i drugih sudionika u prometu.
Signalizacija: Ako su neki signalni uređaji poput pokazivača smjera ili svjetala blago oštećeni ali još uvijek funkcioniraju, inspektor može odlučiti da nije potrebno odmah popraviti.
Međutim, veće neispravnosti koje direktno utječu na sigurnost vozila i svih sudionika u prometu neće biti tolerirane.
Primjeri ozbiljnijih problema uključuju:
- Kočioni sustav: Svaka neispravnost u kočionom sustavu vodi automatskom neprolasku jer predstavlja izravnu opasnost.
- Oštećenja na šasiji: Velika oštećenja ili korozija na šasiji mogu ugroziti stabilnost vozila.
- Gume: Trošenje guma ispod dozvoljenog minimuma može rezultirati gubitkom prijanjanja i povećati rizik od nesreće.
Inspektori u stanicama za tehnički pregled osposobljeni su za procjenu koje su neispravnosti kritične, a koje su manje važne. Dobro je praksa redovito održavati vozilo kako bi se izbjegle neugodne situacije na tehničkom pregledu. U slučaju da vozilo ne prođe prvi puta, vlasnik ima 15 dana da popravi greške i ponovno obavi tehnički pregled bez dodatne naknade.
Što učiniti s vozilom koje je trajno tehnički neispravno?

Ako vozilo trajno ne može proći tehnički pregled, vlasnik mora razmotriti nekoliko opcija. Prva je razgradnja ili reciklaža vozila. Postoji mnogo tvrtki specijaliziranih za tu uslugu koje će preuzeti vozilo i pravilno zbrinuti sve dijelove.
Druga opcija je prodaja vozila za dijelove. Čak i kada je vozilo neispravno, mnogi dijelovi mogu biti u dobrom stanju. Ovakva prodaja može donijeti dodatna sredstva vlasniku.
Vozilo se također može donirati. Neke organizacije prihvaćaju donacije vozila, čak i ako nisu u voznom stanju. Oni često nude besplatno preuzimanje i mogu pružiti potvrdu o donaciji.
Ako vozilo ostaje neupotrebljivo na privatnom posjedu, vlasnik mora paziti na pravne zahtjeve. Neregistrirano vozilo ne smije biti parkirano na javnim cestama, a ostavljanje neispravnog vozila može imati posljedice.
Za pravilno zbrinjavanje vozila, važno je kontaktirati nadležnu instituciju. Prijavljivanje trajne neupotrebljivosti vozila obavlja se u policijskoj postaji. Time se izbjegavaju potencijalne kazne.
Tablica pokazuje mogućnosti zbrinjavanja:
Opcija | Prednosti |
---|---|
Reciklaža | Ekološki prihvatljivo, besplatno preuzimanje |
Prodaja za dijelove | Financijska korist, smanjenje otpada |
Donacija | Pomoć drugima, porezne olakšice |
Odluka o tome što učiniti s trajno tehnički neispravnim vozilom može varirati ovisno o okolnostima vlasnika, no važno je postupati odgovorno i u skladu s zakonom. Na taj način se ne samo izbjegavaju kazne, nego se i doprinosi očuvanju okoliša.